2016 Nominations Report

Jurisdictional Committees:

 

Court of AppealsNominated by the College of Bishops in accordance with provisions                          of The 2012 Book of Discipline, paragraph 2716.

 

  Clergy:

Randy Cross – Dakotas

Beverly Wilkes-Null – Illinois Great Rivers

Dee Stickley-Miner – West Ohio

Benton Heisler – West Michigan

  Full-Time Local Pastor:

Edwin Vargas – Wisconsin

  Laity:

Lonnie Chaffin – Northern Illinois

Tim Ottmar – Dakotas

John Rothlisberger – Iowa

Clergy Alternates:

Sandy Harlan – Indiana

Penny Eberhart – Minnesota

Chris Winkler – Northern Illinois

Donna Van Trees – East Ohio

Joy Barrett – Detroit

Full-Time Local Pastor Alternate:

Pam Krauzler – Northern Illinois

Laity Alternates:

James Shaw – Indiana

Rick Churan – Wisconsin

 

Committee on Investigation – Nominated by the College of Bishops in accordance with                                    provisions of The 2012 Book of Discipline, paragraph 2703.1.

Clergy:

Randy Robinson – Illinois Great Rivers

James Roberson – East Ohio

Arlene Christopherson – Northern Illinois

Karen Dungan – Iowa

Melanie Carey – Detroit

Cindy Gregorson – Minnesota

Curnell Graham – West Ohio

Lay Observer:

Phil Moots – West Ohio

Patty LaGree – Iowa

Alternate Clergy:

David Byrum – Indiana

Bill Dobbs – Detroit

Cindy Reynolds – Indiana

Lanette Plambeck – Iowa

Dan Dick – Wisconsin

Alternate Lay Observer:

Nancy Oviatt – Dakotas

 

Committee on Episcopacy – One lay person and one clergy person from each Episcopal                                    area nominated by annual conference delegation to jurisdictional conference in                                  accordance with provisions of The 2012 Book of Discipline, paragraph 512.

Clergy:

Rebecca Trefz – Dakotas

Charles Boayue – Detroit

Gary George – East Ohio

Keith Zimmerman – Illinois Great Rivers

Frank Beard – Indiana

Katie Dawson – Iowa

David Bard – Minnesota

Gregory Gross – Northern Illinois

Laurie Haller – West Michigan

Wade Griffin – West Ohio

Amanda Stein – Wisconsin

Laity:

Jodi Cataldo – Dakotas

Jacqueline Euper – Detroit

Jessica Vargo – East Ohio

LaVon Wilson – Illinois Great Rivers

Tyler Best – Indiana

Phil Carver – Iowa

Faye Christensen – Minnesota

Elisa Gatz – Northern Illinois

Nichea VerVeer Guy – West Michigan

Valarie Willis – West Ohio

Thomas Popp – Wisconsin

 

NCJ Treasurer – Nominated by the Committee on Nominations in consultation with the                                                 NCJ College of Bishops and Annual Conference Treasurers.

 

Lonnie Chafin – Northern Illinois       (effective Jan. 1, 2017)

 

NCJ Secretary – Nominated by the Committee on Nominations in consultation with the                                                  NCJ College of Bishops.

 

Paul White – East Ohio

 

NCJ Mission Council – One person elected by each annual conference within the                                   jurisdiction, 7 members-at-large nominated by the jurisdictional Committee on                            Nominations, 2 Directors of Connectional Ministries as selected by the NCJ                                  Association of DCMs, 1 bishop selected by the College of Bishops, NCJ                                       Treasurer, NCJ Conference Secretary, NCJ Coordinator of Communications as                            selected by the NCJ Mission Council Executive Committee.

 

Conference Elected:

Jodi Cataldo – Dakotas

Brad Bartlemay – Detroit & West Michigan

Steve Court – East Ohio

Rose Booker-Jones – Illinois Great Rivers

Allison Curts – Indiana

Nitza Dovenspike – Iowa

Matthew Sipe – Minnesota

Chris Winkler – Northern Illinois

Douglas Damron – West Ohio

Gail Burgess – Wisconsin

 

At-Large:

Laura Witkowski – West Michigan

Alex Plum – Detroit

Kristin Krogman – Dakotas

John Lawson – Wisconsin

Gifty Smith – Illinois Great Rivers

Ryan Russell – Iowa

Dominic Mejia – West Ohio

Lisa Schubert-Knowling – Indiana

Young Mee Park – Northern Illinois

Tyler Sit – Minnesota

 

Directors of Connectional Ministries:

To Be Selected by the NCJ Association of DCMs

 

College of Bishops Representative:

Bishop Julius Trimble

 

NCJ Treasurer:

Rick Van Giesen (until December 31, 2016)

Lonnie Chafin (effective January 1, 2017)

 

NCJ Conference Secretary:

Paul White

 

NCJ Coordinator of Communications:

To Be Selected by the NCJ Mission Council Executive Committee

 

 

General Church Boards and Agencies:

 

            General Council on Finance and Administration – elected by General Conference.

Valarie Willis – West Ohio

Steve Court – East Ohio

The Connectional Table – 4 members nominated by NCJ Committee on Nominations.

Kennetha Bingham-Tsai – West Michigan

David Nuckols – Minnesota

Mike Slaughter – West Ohio

Kelley Gifford – East Ohio

 

General Board of Church and Society – 7 members nominated by NCJ Committee on                          Nominations.

Mao Her – Wisconsin

Margaret Borgen – Iowa

Paul Perez – Detroit

Carol Hill – Northern Illinois

Sylvester Weatherall – Illinois Great Rivers

Josh Steward – Iowa

Harris Tay – West Ohio

 

General Board of Discipleship – 1 member nominated by NCJ Committee on                                         Nominations.

Ed Fenstermacher – Indiana

 

Division on Ministries with Young People – 1 young adult and 1 adult worker with                              young people nominated by NCJ Committee on Nominations.

Lindsey Seiberling – West Ohio

Tyler Best – Indiana

 

General Board of Global Ministries – 3 members nominated by NCJ Committee on                              Nominations.

Katie Dawson – Iowa

Dan Bryant – East Ohio

Dee Stickley-Miner – West Ohio

 

General Board of Higher Education – 1 member nominated by NCJ Committee on                                Nominations.

Rebecca Trefz – Dakotas

 

General Board of Pensions and Health Benefits – 3 members nominated by NCJ                                 Committee on Nominations.

Don Emmert – Detroit

Jean Edin – Minnesota

Jan Griffith – Illinois Great Rivers

 

The United Methodist Publishing House – 3 members nominated by NCJ Committee                          on Nominations.

Linda Crowell – East Ohio (Class of 2020)

Lindsay Drake – Iowa (Class of 2024)

Jim Bushfield – Indiana (Class of 2028)

 

General Commission on Communications – 2 members nominated by NCJ Committee                                   on Nominations.

Barbara Dick – Wisconsin

Thomas Yang – Northern Illinois

 

General Commission on Religion and Race – 2 members nominated by NCJ                                        Committee on Nominations.

Rose Booker-Jones – Illinois Great Rivers

Doris Clark – Indiana

 

General Commission on the Status and Role of Women – 1 member nominated by                             NCJ Committee on Nominations.

Russ Abel – Indiana

 

Office of Christian Unity and Interreligious Concerns – 2 members nominated by                             NCJ Committee on Nominations.

Matthew Laferty – East Ohio

Joon-Sik Park – West Ohio

 

Amendment to the Rules of Order Report from the Committee on Nominations:

On page 37 under Rule V. B. Bullet #2 the Committee on Nominations wishes to amend the membership of the Jurisdictional Mission Council from “Seven (7)” members-at –large to be “Seven (7) to Ten (10)” members-at-large nominated by the Jurisdictional Committee on Nominations “at their discretion” from the pool …

Corrections to Nominations Report

Committee on Episcopacy: Page 2

Clergy:

Remove Keith Zimmerman for Illinois Great Rivers and replace with Sara Isbell.

Remove Wade Griffith for West Ohio and replace with Amy Aspey

Laity:

Remove LaVon Wilson for Illinois Great Rivers and replace with Larry Weber

Remove Valarie Willis for West Ohio and replace with Caleb Harper

 

General Commission on Communication: Page 5

Remove Barbara Dick and replace with

 

Print Friendly